David Tichopád

Nový Jičín

Ahoj, jmenuji se David Tichopád a jsem z Nového Jičína.

Meteorologii se věnuji zhruba od 11 let. Vždy mě zajímalo, kdy si vzít čepici nebo jak se obléct. Na druhém stupni základní školy jsem s oblibou pořádal krátké přednášky, kde jsem popisoval základní meteorologické termíny a vztahy.

Úspěchy ve středoškolské odborné činnosti...

Na střední škole jsem se ve třetím ročníku zaměřil formou Středoškolské odborné činnosti na problematiku Severoatlantické oscilace, kde jsem zkoumal její vliv na okolí města Bílovec. Zejména co se týče srážkových charakteristik. S touto prací jsem postoupil do krajského kola, kde jsem se umístil na 3. místě.

Ve čtvrtém ročníku jsem zpracoval ještě jednu práci, která volně navazuje na první. Zde jsem se ale zaměřil spíše na problematiku bouřkových jevů, a pokusil se definovat závislost mezi indexem Severoatlantické oscilace a množstvím bouřek na severní Moravě, dále jsem v této práci analyzoval konkrétní bouřkovou situaci. V očích porotců se práce nejspíš jevila sympaticky, tak mi v kraji umožnili postup do celostátního kola. Rovněž ve čtvrtém ročníku jsem si vyzkoušel přednášet na vysoké škole téma místní větry a cirkulační systémy. Přednášky podobného rázu jsem často pořádal i na gymnáziu. Jedna z nich nesla název cirkulační fenomény atmosféry, kde jsem se především zaměřil na problematiku Jižní oscilace.

Chvíli jsem se věnoval hydrologickému modelování, a to v rámci stáže organizované Akademií věd České republiky pro středoškolské studenty. Cílem práce bylo naprogramovat svůj vlastní hydrologický model. Stáž jsem ukončil prezentací hydrologického modelu na celostátní konferenci. V současné době se věnuji psaní tematických nebo odborně zaměřených článků, které publikuji prostřednictvím webu Astrotech.cz. A zároveň jsem se stal členem nově vzniklé skupiny Meteo-Beskydy.  

Budoucnost v meteorologii...

Nyní studuji fyzickou geografii na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo meteorologii se věnuji zpěvu a hře na kytaru. Rád bych u tohoto oboru setrval a věnoval se mu se stejným entuziazmem jako doposud.

 

Mým hlavním cílem je popularizovat tento obor, aby se dostal do podvědomí laické veřejnosti.

© 2019 Meteo-Beskydy | Všechna práva vyhrazena | Design Šubert Radek

  • https://www.instagram.com/meteo_besk